Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Morálka v Egyptskej knihe mŕtvych (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

zvieratá nie sú schopné samostatného rozhodovania, introspekcie. Možno majú pocity a pod. ale nemajú zmysel napríklad pre cieľ ktorí si sami zvolia. Všetko robia z pudu. Ale ja ťa chápem. Keď iné nepripúšťaš, čo iného ...
Jozef Kamenský
<< < 1 2 3 4 > >>

tak to uz nie su predsudky,

ani neznalost, to je obmedzenost, nieco take tvrdit, ako si predviedol teraz.
 

 

prepáč že nepoznám zvieratá tak dobre ako ty.:-)
Ale bez srandy ... pozri sa na ľudí čo sa dnes tuľkajú so psíčkami ... Ĺudí to neznáša, o deti nestará a psíčky - to áno ... Lebo pes má len pocity a bez rozumu sa primkne k pánovi. - to je láska? Ľudia sa rozvádzajú v priamej úmere s množstvom psov, mačiek, zajacov a tých vietnamských svíň na sídlisku .... To je devolúcia!!!:-)
 

zase trepes

teba tu napadne akasi vymyslena suvislost a hned ju povysis na dokazanu pravdu. "Fenomen" zvierat udrziavanych doma v podobe "milacikov" sa urcite neda vysvetlit 2 vetami. Najma ak su od cloveka, co nechava dejiny prebehnut cez DFT.

Ludia sa tulaju so psickami, len tak mimochodom, uz asi 10 tisic rokov. Podobne s mladatami velkych hospodarskych zvierat (jahnata, kozlata, telata atd).
 

pes

ma viac rozumu, ako mnohi ludia. Postara sa o Teba, aj ked ludia Ta davno odvrhli ... a ani nemusis byt jeho pan. Je to namyslenost ludi, ze sa hned dosadia do ulohy pana, v skutocnosti su iba uznany vodca smecky.
Uznany ...
pokial chapes, co to znamena.
 

 

simpanz, ktory sa rozhodne zhotovit si nastroj nema "schopnost samostatneho rozhodovania"?
A ked sa rozhodne s nim anmiesto ziskania potravy zo srandy bodnut kolegu sediaceho vedla a potom sa vramci hry biju, ani to neznamena ze sa sam rozhodol co ma robit?

A co Washoe, ktora posunkami prosila, aby Foust nechal zavrete dvere pretoze sa boji velkeho cierneho psa vonku, aj to boli pudy?

Niekde niekto povedal, ze najviac mudruju ti, co najmenej vedia, pan Parsifal...
 

 

dobre vieš že s vedomosťami ako ich chceš prezentovať ty je to inak ... Je veľa vedcov s rôznymi názormi. Potom je iná vec čo vypichneš, čo zamlčíš a pod.
-
zvieratá dokážu aj viac ... napríklad holuby ... Pes, ktorý cíti svojho pána na diaľku ... skús toto:http://www.sheldrake.org/homep...
-
raz mi kamarát rozprával ako zomrel jeho dedo. V momente keď sa tak stalo sa dedov pes hodil o zem a ono nevedeli prečo. Potom porovnávali čas kedy sa tak stalo a bolo to zhodné. A takých príkladov je mnoho. Lenže nedajú sa vysvetliť hmotnými príčinami.
 
Hodnoť

Egypťania sú neporaziteľní :-DDDDDD

Musia byť večne živí. Hm... koľko "nepochovateľných" Egypťanov sa tu asi tak medzi nami dodnes špacíruje? Možno aj ja som Egypťanka :-D
Táto kniha sa veľmi ťažko číta, nemám veru na ňu chuť (a koľko ich vlastne je? Päť? Viac?)
http://referaty.atlas.sk/slove...
Ale článok je inšpiratívny, aj som googlovala, ďakujem :-)
 

 

Je ich viac ako päť. No a? Inak kniha s takým názvom nikdy ani nejestvovala, to je len názov od jedného Egyptológa. To však nič nemení na fakte že spomínané zariekanie používali kňazi pred tisíckami rokov.
Dúfam že si to čítala.:-)
 

 

hej hej, čítala, aj tie boje okolo odchýlok od pôvodných papirusov, atď. A v tom linku je toho viac, mnohému vôbec nerozumiem, proti čomu sa to zariekali :-)
 

 

Išlo hlavne o doprevádzanie duše cez hranicu záhrobia do stavu večného života, do svetla a pod. Kňazi vedeli čo dušu čaká, tak jej pomáhali. Mňa ale zaujíma teraz čo pokladali vtedy Egypťania za podmienku nesmrteľnosti duše, teda čo bolo už v živote pre nich morálne konanie. Ćlánok bol vlastne len o tom.
- trocha som ten link čítal, je dlhý nechám si to na neskôr.
 

 

si to trochu idealizujes, ich verzia posmrtneho zivota sa prilis neodlisovala od toho pozemskeho, preto davali do pohrebnych komor kompletne vybavenie, jedlo, atd. Na to, aby si mohol v dalsom zivote fungovat si potreboval zachovat telo, teda mumifikovat, to sa robilo v chramoch a mali to pod palcom knazi, a zadarmo to nebolo. Takze potrebovali peniaze. Tolko k tej moralke. )
 

každý o tom aký je ...

ja som zas počul iný názor:
kto verí v dušu a pozná svet za hmotou, zariadi sa podľa toho. Nemyslím si že by Egypťania a iní si mysleli že predmety s nimi pochované mrtrvi užívali. Hádam takú skúsenosť mali že sa z hrobu nepohli. Tak prečo?
-
Oni vedeli že sú obklopení duchovným svetom. Verili v duchov stromov, zvierat ... vedeli že aj mŕtvi sú všade naokolo kým pôjdu ďalej. Veštci sa kontaktovali s mŕtvimi. A vedeli že niektorí mŕtvi môžu zostať pripútaní dlhšie k Zemi. To sa stáva vtedy ak sú citovo naviazaní ešte dlho na svoje telá a predmety ktoré užívali. Tak by mŕtvi boli aj po smrti ešte dlho užitoční, vytvárali podmienky pre ich pripútanie k tomu čo bolo kedysi ich. Preto ich mumifikovali, a k múmii dali osobné predmety a pod.
-
ľudia ktorí o tom vedia aj dnes hovoria že ľudia ktorí boli veľmi bohatí a potom zomreli, potom ešte dlho po smrti blúdia po svojom bývalom majetku, lebo sa nevedia od neho odpútať. Preto aj tie báje o strašení na hradoch a pod. Lebo sa to proste stáva.
No a tí egypťania takéto situácie vytvárali umelo
-
v Južnej amerike niečo také existuje doteraz. Ešte vždy na vidieku majú ĺudia v dome kosti či dokonca múmiu predka a príležitostne sa s sním radia. Ja netvrdím že on im odpovedá, len hovorím prečo to robia ...
-
takže myslieť si že ľudia dávali do hrobov predmety preto lebo si mysleli že ich bude mŕtvy užívať je BLBOSŤ. To len ateisti nenachádzajú iné vysvetlenie.
 

 

ty tomu hovoris duchovia, oni ich mali za bohov, macka bola boh, mala vlastnu podobizen, chramy, knazov, cely aparat a masineriu, sluzili sa obrady pred "svatou mackou", dodnes sa vykopavaju stovky mumii tychto maciek, to bol jeden velky biznis. To iste byk, sakal, kobra a ked dosli zvierata, tak si vymysleli ich patvary, kombinacie a fikcie, stari egyptania mali tolko bohov, ze museli uzakonit 1000 zakladnych. Mas na to kilometre hieroglyfov, to ze ich chces zduchovnit az prilis tie vytesane kilometre nezmaze. Ja pisem to, co som citala v literature faktu, ty pises same - myslim si, nemyslim si.
 

 

V prvom rade je tu otázka odkiaľ vieš že je to tak a nie inak. Iste si o tom čítala, lenže to sú často len špekulácie egyptológov, pretože nikde sa nezachoval doslovný text že "mačka je boh" a pod.
Iste že to bol aj biznis, lenže základy boli úplne iné ...
Oni si patvary nevymysleli, len dávali približnú podobu svojim víziam. Vieš, kedysi ešte aj ornamenty na vázy sa nevymýšĺali , ale prinajmenšom ich prv videli v sne. To existuje niekde až doteraz.
-
A čo že Egypťania mali množstvo bohov? Však duchovných bytostí je mnoho ...
-
čo je literatúra faktu? Koľko Egyptólogov toľko názorov. Odkiaľ vieš čo je ozaj správne? Zrovna som hľadal rozdelenie duševných zložiek u Egypťanov (Ka, ach, ba ..) a vieš že som nenašiel v zdrojoch jedinú zhodu o ich opise? Ak boli, tak to len kopírovali jeden od druhého. Ak si teda chceš vybrať niečo, tak vymýšľaš ...
-
kto píše myslím , nemyslím?
- u Inkov a Mayov mumifikovali a každý mal v domácnosti múmie predkov. Toto zostalo niekde po dnes a s tými kosťami sa radia - VYVRAŤ TO!
-
ľudia si mysleli že duše sa dajú pripútať k Zemi ak sa mumifikuje ich telo či podobnými praktikami - VYVRÁŤ TO!
-
Egypťanie delili človeka až na sedem zložiek a tie predmety po smrti mali "slúžiť" len spodným trom. Teda šlo o citové pripútavanie sa podobne ako v astrále. Lebo už sa mčí o tom že "Kou" - duch sa vôbec neviazal na telo ani na dary. Lebo egypťan nepoznal len telo a dušu, ale aj : (Kou, Chejbj, Ba, Hatj, Ka, Ach, Chat)
- VYVRÁŤ TO!
-
ja spájam FAKTY a spájam ich do zmysluplného celku a práveže ty si vyberáš len to čo sa ti hodí. Ja určitý jav skúmam v celom svete a v celej histórii a ty sa obmedzuješ len na naurčitý priestor, pričom si podivuhodne vystačíš z populárnymi či až školskými vedomosťami ....
 

 

http://www.egyptica.sk/reporta...

Raz boli macky mumifikovane, boli (pre Egyptanov) duchovnymi bytostami a mali aj svoju moralku. Raz boli duchovnymi bytostami, nie je sily, ktora by im zabranila imi neostat. Vlastne nie je rozdiel medzi duchovnou bytostou de Pierrom a duchovnou bytostou mackou (jastrabom, psom, prasatom, ...).
 

z TVOJHO článku:

" Zvierata sami neboli v Egypte nikdy považované za božstvá, často ale boli pokladané za vtelenia bohov a v prípade bohyne Bastet túto úlohu hrali mačky."
 

tak este raz a pomalu

boli mumifikovane, cize pripravovane pre druhy svet, cize boli duchovnymi bytostami rovnako ako Ty.
 

 

aha, cize ked chram je zasvateny bohyni s podobou macky, ktoreho pozostatky sa rozkladaju na ploche 2 hektarov a cele bloky a stlpy su otesane hieroglyfmi s textami k prislusnej tematike tak to tak nie je, lebo egyptologovia si vymyslaju. Ale hned vedla v chrame sakalo-hado-krokodila je napisane, ze ten patvar sa chlapikovi prisnil vo viziach. Ved OK. Lebo ty spajas fakty do zmysluplneho celku. A tie osobne invektivy, to zrejme ide s tym vysokym duchovnom, no jo, mame sa my hltaci popularna so skolskymi vedomostami este co ucit, prajem pekny den.
 

 

Eduard Kladiva známy to vedec-fyzik a ateista dáva hore link na tvoj problém. Vyberám z neho jednu vetu
"Zvierata sami neboli v Egypte nikdy považované za božstvá, často ale boli pokladané za vtelenia bohov a v prípade bohyne Bastet túto úlohu hrali mačky."
-
jeden príklad: V zjavení Jána sa spomínajú zvieratá okolo trónu. Je tam lev a býk. Toto videl Ján v zjavení. A nemohol vidieť niečo iné čo slovami vyjadril tak ako to najbližšie mohol slovom vyjadriť?
Povedzme že určité bytosti tvoria svet. Poznáš astrológiu? Napríklad si v zmamení leva a preto si taká či hentaká ... Prečo je tomu tak? No lebo určité bytosti v človeku vytvárajú určité vlastnosti a každá bytosť sa inak podieľala na evolúcí života v hmote. Tak napríklad u mačiek sa zachovala určitá podoba, ktorá v procese vývoja ustrnula. V človeku sa tá podoba už prejavuje inak, hlavne ako duševná vlastnosť. Takže egypťania neuctievali mačky ako také, ale tie bytosti, ktoré spôsobili to že mačky sa objavili na zemi. A to je cherubín Leva. A Levu vládne Slnko atď., atď ....
Je to zložitejšie, nemám tu toľko priestoru na vysvetľovanie ..
-
To že kedysi ľudia tvorili v akomsi tranze či mali vízie v spánku je fakt. Neskôr tranz si vyvolávali drogami. Inak ani dnes tomu nie je inak. Vieš ako dnes umelev tvorí? V akom je stave keď napr. maľuje? Dokonca veľa vedcom sa ich objavi prisnili.Ty vieš čo je podstatou tvorivosti? http://jozefkamensky.blog.sme....
-
aké invektívy? Druhá strana sa hájiť nesmie? Mám to nechať tak že si len vymýšľam? Nakoniec nebol som proti tebe, ale Za niečo čo viem a čo uznávam. Bránim len to čo si myslím že je pravda. Tak ak si to myslela osobne, prepáč ....
 

Staroveka egyptska civilizacia

je mrtva asi tak od siesteho storocia pred Kristom. Najde sa sice zopar faraonov, ktori vladli aj po tomto datume, ale egyptska risa uz nikdy nedosiahla svoju povodnu slavu, pretoze tvoriva myslienka, ktora stala za vznikom tejto nadhernej civilizacie, odumrela. Egypt postupne ovladli Asyrcania, Perzania a nakoniec Greci a Rimania. Napriek tomu sluzby v egyptskych chramoch niekde pretrvali aj v sucasnom letopocte. Definitivny zanik prisiel s prichodom Arabov v 7. storoci. Aj preto je pre nas velmi tazke pochopit vyznam mnohych ich ritualov a vobec celu ich kulturu.
Ja pyramidy a proces mumifikacie chapem symbolicky. Urcite neboli taki hlupi, aby si mysleli, ze mrtvy clovek bude potrebovat este jest :-). Vsimnite si, ze vsetky pyramidy, ktore Egyptania vybudovali, sa nachadzaju na zapadnej strane Nilu. Je to podla vas nahoda?
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 16 225
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 7 727
 3. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 4 304
 4. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 3 527
 5. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 2 652
 6. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 2 201
 7. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 1 873
 8. Miroslav Ferkl: Pumpa nie je žiadna žumpa! 1 825
 9. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 1 687
 10. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 1 576

Rebríčky článkov


 1. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 2. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 3. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 4. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 5. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 6. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 7. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 8. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 9. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 10. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...


Už ste čítali?