Tomáš Baťa ako totalitárny kvázi fašista?

Autor: Jozef Kamenský | 13.3.2016 o 10:31 | Karma článku: 2,51 | Prečítané:  261x

Stretol som sa s dvoma krajnými názormi na Tomáša Baťu. Samozrejme je aj ten tretí, ten bežný o tom, aký to bol dobrý podnikateľ a mravný človek. Tomáša Baťu si zobrala za vzor SaS.

Jeden z tých krajných názorov hovorí, že Baťa a jeho systém niesol prvky totality, veď Baťovi sa páčil Mussolini, neskôr aj Stalin. Ten druhý názor vidí Baťu ako duchovného človeka, ktorému nejde o výrobu, ale o stvorenie novej, morálnej bytosti.

"Mojim cieľom nebolo budovanie závodu, ale budovanie ľudí, vybudoval som nového človeka."

Ako sú možné dva úplne odlišné pohľady na ten istý fenomén? No lebo každý posudzuje veci a javy cez svoju optiku, svoje skúsenosti, svoju povahu a svoj rozum.

Baťa fašista:

Učni boli podriadení takmer vojenskej disciplíne, nosili rovnošaty, na 1. Mája poriadali sprievody aj s alegorickými vozami a pamätníci hovoria - boli sme ako hitlerjugend.
Svoje finančné plány predkladali vedúcim, mali zakázané dostávať z domu akúkoľvek podporu, nemali v podstate žiadne súkromie.

Baťa musel vedieť o každom všetko, aj o jeho sexuálnom živote, mal na to ľudí, ktorí to sledovali. Charakter sa totiž nesmel skriviť, pretože potom aj opätok na topánke by bol krivý ....
Zovňajšok bol prísne sledovaný, za zlý strih vlasov, nejakú výstrednosť bolo napomenutie.

Pracovníci, ktorí v práci nejako zaostávali, vyrábali zmätky a pod., boli predvolaní na pohovor, kde sa riešil ich súkromný život, neresti a pod. Nemáte milenku? Neflákate sa po nociach? Nepijete moc? Nemárnite peniaze na daromnice?

Pracovníci žili v komunálnych domčekoch so spoločnými miestnosťami, pretože sa musel udržiavať kolektívny duch a všetko muselo byť venované práci. Žiadne záhradky a domáce zvieratká, ale po práci oddych!

Baťa duchovný človek: (z článku Dávida Sulíka)

------------------------------------------------------------------------------------

"Práca v Baťovom systéme bola z vyššieho hľadiska naozaj alchymistickou prácou. Topánky tak, ako pri výrobe zlata v alchymistickej dielni, boli len vedľajším produktom, cieľom bola premena človeka."

Tu vôbec nešlo o fašizmus, alebo totalitu, ale o bratstvo medzi ľuďmi, ktorí sa navzájom podporujú v raste. Vedomosti nepatria len mne, ale kolektívu a musím sa s nimi podeliť s ostatnými.

“ Baťa kládol dôraz na osobnú zodpovednosť. „Kedykoľvek nachádzam na topánkach, ktoré vychádzajú z dielne skrivený podpätok, nezaujíma ma táto pokrivená práca. Ale zajíma ma, kde a v čom sa pokrivil charakter ľudí v dotyčnej dielni. Je mi úplne jasné, že ľudia s pokriveným charakterom nemôžu urobiť rovnú prácu.“

Áno, kto sa flákal, robil zmätky bol predvolaný, ale nie preto, aby mu bolo vynadané, nikto nedostal hneď výpoveď, ale hľadala sa príčina. Máte problémy? Vyriešme ich spolu!

A tak ako Dávid Sulík ďalej píše:

"Práca v Baťovom systéme bola z vyššieho hľadiska naozaj alchymistickou prácou. Topánky tak, ako pri výrobe zlata v alchymistickej dielni, boli len vedľajším produktom, cieľom bola premena človeka."
------------------------------------------------------------------

A my si musíme uvedomiť, že v skutočnosti nepracujeme preto, aby sme sa uživili, to je len taká pasca prírody (Boha), ako hlupákov dokopať k aktivite a práci na sebe. Nuž príroda, ani Boh moc liberálne spôsoby nemá .... Nemá ich chirurg, keď ide vyrezať nádor.
Práca nás formuje, učí nás cnostiam, umravňuje nás spätným pôsobením. Samozrejme ak to vieme a je to slobodné, nie lož o práci, že ide o nevyhnutnosť k telesnému prežitiu! Práca by nikdy nemala byť násilím, lebo ani láska nesmie byť násilím ..... To súvisí, lebo ako vravieval Frankl - ak chýba práca, láska sa stáva náhražkou (surogát), ak chýba láska, náhražkou sa stáva práca.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obľúbený hotel Bödöra a Smeru prišiel o eurofondy

Firmy z babindolskej skupiny odstúpili od zmluvy na opravu hotela Zlatý kľúčik z eurofondov. Dôvod nepovedali.

KOMENTÁRE

Špačince sú Slavkov II

Vlastnú verziu by vedeli prerozprávať tisícky seniorov, od ktorých skúpili pozemky.


Už ste čítali?