reklama

Prečo Cyril vymenil grécke "A" za znak kríža?

Misia Cyrila a Metoda bola užitočná hlavne pre počiatky praktizovania zrozumiteľnej bohoslužby pre obyvateľov Veľkej Moravy. Preto bolo potrebné vytvoriť k slovanskému jazyku adekvátne písmo, ktoré Cyril vytvoril z gréckej abecedy, pričom dodal len dve nové písmena. Jedno úplne nové, je Š, pre ktoré prevzal znak z hebrejčiny - šin (oheň). V druhom prípade ide o jeho vlastnú tvorbu a je to len zámena. Počiatočné písmeno gréckej abecedy alfa, zamenil za znak kríža. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Môžme to len hádať, tak ja to skúsim.
Vieme, že hláskové písmo vznikalo z piktografického, a výsledné znaky pre hlásky neboli čímsi ľubovoľným, ale aj ďalej niesli svoje symbolické posolstvo obyčajne náboženskej podstaty. Abeceda, teda rad písmen nebol ľubovoľný, ale bol zoradený podľa kozmogonických predstáv starých kultúr.

Už vo fénickej abecede písmeno "A" je na začiatku a už tam predstavuje hlavu býka. Keď sa pozrieme na hebrejské písmo, grécke, ale aj latinské, ide rovnako o hlavu býka. Obráťte "A" opačne a máme hlavu s rohami.

A keďže judaizmus, hlavne jeho kabala uchovala a ďalej rozvíjala mystiku hlások písma, môžme sa dozvedieť, čo vlastne to áčko na začiatku abecedy znamená.
Alef, ktoré aj vyjadruje číslo jedna a boha, vyjadruje počiatok stvorenia, ktoré počalo v znamení Býka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Dve kvapky.

Kvapka odkiaľsi a kvapka odtiaľto oddelené od seba akoby písmenkom WAW – človekom.

Boh sa ozýva z miesta ktoré nazývame NIČ, do tohto sveta. Je to láska stvoriteľská, ktorá prebúdza svoj náprotivok. A medzi nimi stojí človek. On ich môže spojiť aj rozdeliť. Stojí medzi nimi uprostred, tak ako stojí medzi nebom a zemou, medzi oným svetom a týmto.

Človek je akoby zrkadlom i dolnej kvapky. Horná kvapka v ňom zrkadlí dolnú kvapku, tak ako sa v ňom zrkadlí jeho láska k Bohu i Božia k nemu."

Kabala hovorí, že alef k nám prehovára o protikladoch zjednotených v harmónii a je základom všetkých písmen.

Kto trocha pozná astrológiu, vie, že znameniu Býka vládne Venuša. Teda archetyp lásky, rozdelenia pohlaví a ich opätovného vášnivého spájania.
Alef teda vyjadruje rozdelenie, ktoré sa má spojiť a takto podľa starých predstav vizionárov mal vzniknúť život a ja k tomu dodám, že v tomto prípade na Zemi a telesný ....
U Židov sa Nový rok začína v symbolike Venuše na Roš Hašana, v mesiaci Tišri, čo sú síce astrologicky Váhy, ale aj Váham vládne Venuša.

Samozrejme v minulosti mal kult archetypu Venuše svoje opodstatnenie, išlo hlavne o prežitie v telesnom zmysle - "Množte a ploďte sa a zaplňte Zem!" Kult Venuše, Rannej hviezdy, alebo u Arabov je to Al-Uzzá bol rozšírený a určite si ju cenili aj starí Slovania, čo sa odrážalo v mnohých zvyklostiach a kultoch. Žeby toto chcel Cyril zmeniť krížom?

Je vysoko pravdepodobné, že Cyril, ktorý mal aj prímenie "Filozof" poznal symboliku písma a aj moc hlások, ich vizuálne pôsobenie. Stvorenie už nemalo začínať od Býka, od pohlavného života na Zemi, ale od kríža, čo má nový, ale aj nekonečne starý význam.
Už náhľady mystikov hovoria, že Boh a duchovné bytosti tvoria tak, že obetujú čosi zo seba. To je základný pohľad vôbec na obetu. Kto sa obetuje, tým čosi získava. Aj to žilo v starých národoch, ale len mechanicky.
Ľudstvo do určitého bodu rozvíjalo telesnosť a Kristus sa obetoval, aby počalo postupné premieňanie aj ľudského ducha, teda v prvom rade jeho rozvoj a nakoniec jeho spása.

A takto zrejme chcel Cyril, aby počiatok nového stvorenia sa rátal od kríža, preto hlavu býka (Venušu) vymenil za kríž.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
doplnenie 18. 7. 2015
Kňaz a bloger Marián Vojtko v diskusii správne poznamenáva, že hebrejské písmeno alef sa nerovná nášmu "A", alef sa dokonca nevyslovuje a význam má až v kombinácii s inými hláskami.

Alef (znak) ale vzniklo z fenického A, o ktorom síce nič bližšie nevieme, ale čo vieme je to, že fenické A inšpirovalo grécke a latinské. A keďže nepoznáme mystiku okolo fenického A, ani okolo gréckeho (okrem toho, že mu hovorili aj archai ako počiatok), vypožičal som si mystiku okolo prvého znaku abecedy z kabaly, teda od Židov.
Takže aj keď hebrejské alef nie je doslova zvuk A, spája ho s fenickým áčkom, gréckou alfou a latinským "A" to, že sú počiatkom abecedy (gréci nazývali alfu aj archai, ako počiatok, židia alef ako hlavu, teda v zmysle počiatku) a tiež všetky tieto počiatočné znaky spája to, že symbolizujú hlavu býka, resp. býka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama



 

Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu