reklama

Pozitíva komunizmu

Nie som komunista, ani nejdem agitovať, len sa chcem zamýšľať nad pozitívami komunizmu v tom zmysle, ako keď sa filozofia už oddávna zamýšľala nad zmyslom zla.Veď príslovie všetko zlé je na niečo dobré, muselo vzniknúť len na základe státisíce ročných skúsenosti ľudí. Aj keď je pravda, že zamýšľať sa nad zmyslom dejov v prírode aj v kultúre v dobe, kedy vládne kultúre nihilistická postmoderna nie je moc šťastné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Pojmy ale zavádzajú, pretože komunizmus nebol nikdy nikde dôsledne zavedený, a to hlavne v dnešnej dobe nie. Pretože formy spoločnosti, ktoré sa na komunizmus podobali existovali aj v minulosti, ako napr. stará Sparta, bratrícke hnutie ...
Žili sme v prechodnej forme, kde vládla akoby komunistická šľachta a intenzita tejto formy sa menila a bola rozdielna od krajiny ku krajine.

Keby som mal stručne charakterizovať kvázi komunizmus, ktorý sme žili, tak tento niesol črty násilia, legitimizoval násilie ako cestu k pokroku. Toto bola forma, ktorá sa objavila v Rusku a nazývali ho boľševizmom pre jeho radikálne spôsoby a názory. Boľševizmus bol tak násilný, že sa často obracal aj proti vlastným, s ľavicou vo svojej podstate mal málo čo spoločného, umiernenú ľavicu likvidoval rovnako ako pravicu. K radikálnemu nazeraniu na svet, k idei, že evolučne vyvinutejší má právo zabiť toho pozadu ho inšpiroval Darwinizmus.

Zdá sa, že všetko má v dejinách nejaký zmysel. My ale sa dívame na prítomnosť, ale už nedokážeme z nej vyčítať, čoho dôsledkom táto prítomnosť je. Pozeráme sa na prosperitu Švajčiarov, ale už nechceme vidieť ako tvrdo boli vychovávaní k morálke kalvinizmom. Alebo Nemci svojim dôsledným uplatňovaním pokriveného katolicizmu, alebo protestantizmu. Nikde inde nehorelo toľko čarodejníc, ako v germánskych krajinách ani žiaden národ Európy nemá tak temnú minulosť ako Nemci a zároveň žiaden nie je dnes pokrokovejší.
To nie je o tom, že chválim zlo, že je nevyhnutné pre pokrok (čo aj pravda je), ale chcem sa pýtať, ako sa vyhnúť zlu a zároveň napredovať, ale to bez poznanie foriem zla nejde.

Pozrime sa, akou je dnes Japonsko relatívne úspešnou krajinou. Sú sebavedomý národ a predsa tam vidno prvky opičenia sa po Západe. Japonsko na sklonku kultúry Edo viedlo politiku izolacionizmu. Nikto nesmel opustiť krajinu, nič sa nesmelo prijať z cudziny. A tak neskôr, keď postupne Japonsko prijímalo Západné prvky kultúry, a technológie, nedošlo k chaosu, ľudia sa nerozutekali na všetky svetové strany ako kočovníci bez sebavedomia, charakteru, bez pocitu spolupatričnosti k vyššej idei národa. Pretože k tomu majú východné národy sklon - nachytať sa na pozlátka Západu. Lenže osudom človeka je získať svoje Ja, svoje duchovné Ja, nie rozplynúť sa v ničote hmoty.
Japonsko teda úspešne prijalo ducha Západu, pretože dosiahlo svoje sebavedomie už skôr a to vnútenou formou.

A teraz obráťme zrak na Nemecko. Kde je to Nemecko, ktoré sa štítilo inej krvi ako germánskej, ktoré si žiarlivo strážilo svoju náciu, svoje ideáli hoci aj z dávnych čias Bacha, Goetheho, Hegela? Kde je Nemecko koncentračných táborov? No však zmenilo sa práve nimi ...
Nemci museli prejsť účinkami vybičovaného egoizmu, museli pocítiť hanbu do hĺbok svojej duše ako tak stáli pre horou mŕtvol niekdajších ľudí, ktorých zabili. A tak sa zmenili k lepšiemu, kým sa Židia a Slovania obetovali aby sa táto premena s nimi stala. Ako veľmi sa to podobá na obeť Kristovu, ktorá zmenila človeka k lepšiemu ....

Konečne by som už mal niečo o komunizme u nás.
Čo je to vlastne násilie? Akú má funkciu v prírode? Ak hrubú silu pozorujeme v prírode, zistíme, že ide akoby o zrýchlenie čohosi, čo by sa mohlo diať aj v pomalšom procese, nie v tak radikálnom. Dravec potrebuje silu aby zabil a nažral sa. Človek skrz rozum chová skrotené zvieratá a ani nemusí použiť agresivitu k ich usmrteniu. Dokonca nemusí jesť mäso vôbec, inteligencia mu objaví iné zdroje bielkovín a ak sám moc energie nevydá, tiež ich veľa nepotrebuje.

Iné je, ak sledujeme človeka od narodenia ako starne, má nejaké choroby a zomrie. On nás opúšťa postupne. Iné, ak náhle umrie dieťa, alebo mladý človek povedzme zabitý násilne. Tam je ten plač a strach nad účinkami násilia, kde je aj nevedomosť, kde sa zmysli nezjemnili. To, že sa zvieratá vzájomne žerú, je len padlým obrazom faktu, že v ideálnom svete, alebo vo svete ducha naozaj bytosti žijú jedna z druhej, ale dobrovoľne a samozrejme si tým neublížia.

Človek žne obilie, nepočká kým zrno padne samo, je radikálnejší, pomôže mu k tomu. V čom nám chcel pomôcť komunizmus?

Tento región nevynikal ničím veľkým. Nič svetoborné tu nevytvorili Kelti, germánski Kvádi, Avari, Huni, Maďari, ani Slovania. Slávna Samova ríša trvala len tak dlho, ako žil franský kupec Samo a Veľká Morava ani nie 100 rokov. Tunajšia Slovanská šľachta sa pridávala k tým od koho mali väčšie zisky a tak aj Maďari ovládli tento región len tak, že s nimi naši Slovanskí predkovia spolupracovali.

Ďalšie dejiny sú viac známe a ak sa pozrieme na Slovenský štát, alebo na tú ČSSR, mnohým zovrie krv žilách, že ako k tomu mohlo dôjsť. Nedošlo by k tomu, ak by morálna a mravná úroveň Slovákov bola na vyššej úrovni.

Po vzniku ČSR v roku 1918 mnohí občania Slovenska, hlavne východného, ani nevedeli, že k nejakej zmene došlo. Z Čiech museli prísť učitelia, aby Slovákom vysvetľovali, že sú Slováci,a že by mali chcieť byť Slovákmi, a pod. Realita bola taká, že na mnohých miestach zostali aj žandárske stanice Maďarské a nikomu to nevadilo. Tu ľudia žili len tým čo do úst, a inými telesnými potrebami. Dnes sme tak proti cigánom, ale je faktom, že na Slovensko prichádzali zdravotníci z Čiech učiť Slovákov základnej hygiene.

Netreba ani len zdôrazňovať to, že ľudia tohto regiónu zmýšľali len tak, ako prísť k peniazom a majetku čím ľahšie. Situácia pred Mongolským vpádom bola podobná - zábavy, hry, rozkoše, odpor k ideálom, materializmus. V Čechách komunisti vyhrali voľby, na Slovensku minuli tesne a to azda len preto, lebo lenivý sedliak ani voliť nešiel.

 A tak sa sem nasáčkoval komunizmus. Pre nezáujem národa pre vyššie hodnoty, pre jeho lenivosť, a s nádejou, že si chudáci s menej námahy prilepšia.
A tak začal komunizmus vychovávať tento národ.

Čo by sa stalo so Slovenskou kultúrou nebyť komunizmu? Masarykova orientácia na USA, alebo na Britániu bola jasná, aj manželku mal Američanku. Veľa Slovákov odišli do zahraničia za prácou, hlavne do USA. Sú to takmer rovnaké regióny, ako dnes tie ktoré sú chudobné, a na ktoré Bratislavčania ukazujú prstom, že tam žijú lenivci. Áno, Warhola nakopla Amerika, a vás Bratislavčanov Rakúsko s nemeckou menšinou a čo nestihli nakopnúť jedni ani druhí, to dokopali komunisti.

Len za jeden rok existencie ČSSR, čiže za komunistov sa nakrútilo určite viac filmov ako za celú existenciu dnešného "Slovenska". Vlastná tvorba zažívala renesanciu, či už v literatúre, hudbe, filme, divadle. Väčšina hercov, ktorých mená poznáme je práve tá z komunizmu. Existovali by aj tí zopár dnes ak by ten komunizmus nebol?

Komunizmus sa nám stal pre lenivosť našej duše. Pre neschopnosť organizovať sa sám. Naši predkovia sa nečinili aktívne v pretváraní seba samých, ani svojho okolia, a toto vákuum uchopili komunisti. Pre výstrahu, pre výchovu, ale aj sa čosi pozitívne vykonalo.

Neviem si prestaviť kto by z tých skorumpovaných vlád dnes vystaval priehrady. Kde by vzali na to peniaze? Veď dnes sa stavajú iba zábavné centrá a kočovné montážne haly a aj tie haly pre biznis. Kde by sme bývali ak by komunisti nevystavali paneláky? Po páde komunistov sa ukázala bieda národa, ozajstné sklony a charakter. Veď všetko nám tu budujú cudzinci a Slovák ak má nejaké schopnosti, ale je duševný chudák, ide von ....

Nepochopili sme. Nepoučili sme sa, tak očakávajme ďalšiu katastrofu a teraz už zo Západu ...



 

Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu