reklama

Zo Slovenska treba odísť ...

"Zo Slovenska treba čím skôr odísť. Sú tu nízke platy, zlé služby, zlé zdravotníctvo, zlí ľudia. Vonku ďalej na Západ sú vysoké platy, vynikajúce služby, kriesia tam mŕtvych, sú tam  dobrí a  usmievaví ľudia." Asi tak by som vyjadril väčšinu názorov na situáciu v spoločnosti. Kto zodpovie otázku, že prečo je to na Slovensku takto?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (159)

Čo robí civilizáciu, alebo určitú ľudskú kultúru úspešnou? Je tam veľa faktorov, ale ja si teraz budem všímať zvlášť jeden.

Všimnime si, že úspešné civilizácie nevznikajú tam, kde je dosť potravy a kde sú priaznivé podnebné podmienky, ale je to práve naopak. Chlad nútil človeka vyrábať si odev, nedostatok potravy viedol k rôznym vynálezom a technológiám. No k tomu nedochádzalo nejako automaticky, ale bola potrebná vôľa človeka, jeho postoj k problémom. Je dôležité, ako sa človek postaví k problémom. Či činorodo, alebo len pasívne a bude hľadať také miesto pod slnkom, kde mu "pečené holuby budú do úst z neba padať".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Britský historik Arnold Toynbee: " Civilizácie nevznikajú následkom priaznivých geografických podmienok, ale naopak: vďaka tvorivej reakcii menšiny jednotlivcov na veľmi obtiažnu situáciu."

Attika - Hellada Hellady bola suchou, neúrodnou zemou na rozdiel od Boiótie. A helénska kultúra vznikla práve v Attike, pričom slovo Boióťan zostalo synonymom hrubej sedliackej, nekultivovanje povahy. Podobný príklad je Rím a Capua.

V Číne sa zrodila kultúra v tvrdších podmienkach na severe, pri Žltej rieke, zatiaľ čo priaznivejšie prostredie juhu zostalo kultúrne neplodné.

Fénicka kultúra sa zrodila na nehostinnom pásu pobrežia. Tak ako ľudia, ktorí sú nejakým spôsobom handicapovaní, vyvinú nejaký iný druh schopnosti. A tak Feničania rozvinuli moreplavbu, lebo ich mestá boli na strmých skalách kde komunikácia prebiehala často len takto po mori.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toynbee: "Uistili sme sa, že ľahké životné podmienky sú kultúre nepriateľské."

Národy v severnej Afrike reagovali na vysychanie Sahary dvoma spôsobmi: niektoré zmenou spôsobu života, iné len zmenou polohy, sťahovaním sa za priaznivejšími podmienkami. Tí, ktorí si zvolili ťažší lós, sa stalo predchodcami úspešnej Egyptskej civilizácie.

Osud kultúr závisí na tom, či a ako odpovedajú na výzvy a úlohy pred ktorými sú postavené. Tieto odpovede pochádzajú od tvorivých jednotlivcov, ktorých výzva problému podnieti k tomu, aby našli originálny objav.

Podľa Toynbeeho civilizácia nemôže zahynúť, pokiaľ je iskra tvorivej sily v nás živá, pokiaľ sa účastnime tej milosti roznietiť v sebe tento plameň .

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Je normálne a žiadúce, aby sa kultúry navzájom ovplyvňovali, aby sa Slovák išiel niečomu naučiť a potom sa vrátil domov. Ale reči o zlom Slovensku a dobrej víle Západu mi prídu ako reči slabocha, požívačného a nezodpovedného človeka.

Veď všetok ten úspech Západu pochádza len zo snahy obyvateľ ktorí tam žijú a aj im bolo ťažko kedysi, keď s vlastnou iniciatívou len začínali. Lenže ono tí ľudia tam azda cítia aj nejakú zodpovednosť za krajinu kde sa narodili. Nepovedia že. "je tu zle, idem inde ...". Nie, ale snažia sa sami o to, aby bolo v ich krajine lepšie. A možno aj začínajú sami od seba ....

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemecko po II. sv. vojne bolo na "mraky zbombardované". A Nemci sa na nohy postavili. Neutekali, pracovali na svojom "Vaterland"... Keby tam žili Slováci, do roka je Nemecko púšť, lebo by sa všetci vysťahovali do hotového povedzme v USA ....

Z tých, ktorí hovoria o tom, ako je na Slovensku zle cítiť to, že chcú dať najavo svoju vyzretosť, to že sú na istej výške a dištancujú sa od tých nižších od nich. Oni sú mozgy a inteligenti ... Ale otázka potom je, prečo tá inteligencia nemá inteligenciu k tomu, aby pochopila, že inteligencia má viesť ... Potom mám názor, že títo ľudia sú práve naopak neinteligentní a vôbec nepochopili zmysel života.

Vysoko inteligentný človek s vysokým IQ a EQ sa určite vyžíva v tom, ako pozdvihuje krajinu, ktorá je zaostalá. Ak to nerobí a chce odísť, je jednoducho podpriemerným človekom, ktorého túžbou je len prežívať v naplnení základných pudov.

A tak vyzývam ľudí k tomu, aby si uvedomili vôbec zmysel svojho života. Buď budete tvoriví a zúčastnite s a premeny nízkeho na vysoké, alebo to vzdáte a jednoducho len zameníte chliev ...

Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu