Kruté vojny ateistov s teistami

Autor: Jozef Kamenský | 11.8.2011 o 17:38 | (upravené 20.8.2012 o 9:15) Karma článku: 5,48 | Prečítané:  926x

Sledovať diskusie ateistov s teistami je ako sledovať nikdy nekončiaci boj dvoch nezmieriteľných táborov, úhlavných nepriateľov. Žiadna strana nikdy nepodá tak oslňujúce argumenty, aby tú druhú stranu presvedčila, lebo tento boj akoby prebiehal v inej rovine ako rozumovej. Padajú urážky, a hľadajú sa argumenty u ktorých sa predpokladá že protivník ich nemá naštudované a tak je šikovne zosmiešnený. Tak kto má pravdu? Ateisti, alebo teisti?

Každý jeden jav vo svete sa dá vysvetliť rôznymi spôsobmi a k výsledku sa dá dopracovať rôznymi metódami. Človek vyjadruje javy okolo seba logickými sústavami ktoré sa časom menia  a tak poznávame že žiadna teória nie je nikdy na takej úrovni, aby sa k nej nedalo po čase ešte niečo dodať, alebo aby nebola po čase prekonaná.

Diskutéri argumentujú vedeckými objavmi a spoliehajú sa na svoje široké vedomosti, no zarážajúci je tu fakt, že možno ani neexistuje človek ktorého by k ateizmu priviedli práve objavy vedy, rovnako ako je málo veriacich, ktorých k viere priviedlo len samotné štúdium biblie, prípadne "alternatívna" veda. Zdá sa že je všetko úplne inak.

Ateista ktorý naštudoval mnoho materiálu pre obhajobu svojho presvedčenia nadáva teistom do hlupákov, do naivných, že namajú nič naštudované a pod. a pritom po svete behá a behalo vždy veľké množstvo ateistov ktorí snáď nemajú ani základné vzdelanie. Iste, môže byť pravda že menej vzdelaných teistov je viac, ale tento jav mohol vzniknúť tak, že kto chce v našej spoločnosti dosiahnuť úspech, popri vzdelaní a čím vyššom postavení by viera znižovala jeho hodnotu, bol by na posmech. Človek totiž má tendenciu potláčať v sebe svoje sklony a preberá pre vlastné pohodlie väčšinové názory doby v ktorej žije.

Mám vážne podozrenie že ateistov neurobili ateistami objavy vedy, ani veriacich veriacimi nedostatok rozumu a nejaké vymývanie mozgov cirkví. Ak aj by bolo na tom niečo pravdy, tak len čiastočne.

Každý máme svoje životné skúsenosti a niečo čo by som nazval "vnútorným hlasom". Každý z nás pritaká tomu, alebo hentomu svojmu sklonu a potom si vyberá životnú filozofiu na jeho obhájenie. Ale takmer nikto nehovorí o svojich skutočných motívoch prečo žije a v čo verí, ale skôr o "nadstavbe" ktorá jeho motívy ospravedlňuje.

Možno niekto namietne že "ale predsa musí mať niekto pravdu". K tomu musím povedať že veda vôbec nie je v stave povedať absolútnu pravdu o svete, takže nemôže plne dokázať ateistove predpoklady. Tu by mi ateista povedal: "tak ty veríš len preto lebo je tu nejaký priestor o ktorom ešte nič nevieme a ty tam dávaš Boha?" No ale touto vetou obviňuje ateista teistu z toho istého čo robí on sám! Lebo ak niečo nevieme, tak to nevieme a domýšľať si prítomnosť inteligencie vo vedeckom "vákuu" je rovnaké domýšľanie si, ako tú inteligenciu absolútne vylúčiť!

Takže na jednej strane ateista nedisponuje takým poznaním, aby mohol plne vysvetliť vznik a fungovanie vesmíru, a zas teista nemôže svoje vnútorné vnímanie duchovna nejako preniesť na ateistu. Ono v skutočnosti aj ateista verí čomu verí len preto lebo vnútorne vníma čo vníma, teda jeho vnemy sa obmedzujú len na materiálny svet a to ostatné ako veda a jej objavy je len "omáčka".

Podľa mňa môžu ateisti dospieť spolu s teistami k pravde za predpokladu ak teisti začnú používať vedecké metódy a ateisti sa podujmú skúmať javy ktoré dnes označujeme za duchovné javy. Názor že veda s vierou sú nezlučiteľné je ničím nepodložený. To by bolo podobné tvrdenie  ako že ľavá a pravá mozgová hemisféra sú nezlučiteľné, pretože jedna je centrom pre analytické myslenie, druhá pre intuitívne. Predsa vieme že tieto dve roviny pohľadu na svet sú spojené v jednom mozgu. Kto ale bojuje za striktné oddelenie racionality (veda) od intuície (náboženstvo), ten bojuje za schizofréniu v ľudstve. Predsa aj muž a žena sú tak rozdielne bytosti a predsa sa spájajú aby splodili novú bytosť ...

Keby neexistovalo intuitívne poznanie vlastné náboženstvám, mnoho vedeckých objavov by sme nepoznali, lebo takmer všetci významní objavitelia niečoho nového na svoje objavy prišli doslova v snoch, alebo len tak fantazírovali. A zas naopak mnoho náboženských mysliteľov používalo "vedecké metódy" pre dosiahnutie určitých intuitívnych stavov. Napríklad len uplatňovanie desatora v praxi robí spoločnosť kultúrnejšou, kde sa môže rozvíjať aj veda. Svoj prínos k rozvoju ľudského vedomia, ale aj tela má aj jóga, a metódy budhizmu, hlavne zenu.

Bolo by na čase ukončiť nikam nevedúce slovné vojny plné dehonestujúcich vyjadrení, plné urážok. Je neseriózne ak niekto verejne vyjadrí svoj osobný názor a je preto urážaný. A to o to viac osobný, o čo menej sa opiera o "autority". To už si človek bez svetových autorít ani nepípne?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?