Moja úchylka - ruský pop

Autor: Jozef Kamenský | 6.8.2011 o 17:27 | (upravené 6.9.2012 o 21:04) Karma článku: 5,56 | Prečítané:  3012x

Na vrcholoch rebríčkov svetových hitparád trónia hity ekonomicky najvyspelejších krajín, celý svet počúva  populárne  piesne najmä v reči hospodársky najúspešnejších národov - v angličtine. Je to škoda ak sa dá človek nachytať na to že kto je ekonomický silný, ten musí mať aj najlepšiu kultúru. Je to škoda ak sa človek obmedzí len na úzky výber top 10 hitparád. Ja sa nebránim akýmkoľvek kultúrnym vplyvom, resp. spoznávaniu iných kultúr, i keď je opravda že dnes je máloktorá oblasť kultúry neovplyvnená anglosasmi, alebo amerikanizmom.

Neviem či existuje na you tube nejaký druh hudby ktorý by som bližšie neskúmal. Raz ma zaujme etno hudba, inokedy vážna hudba, potom pop aký hrajú vo  svete.

A zrejme preto že mi v žilách koluje  aj Slovanská krv, vybral som niekoľko piesní z Ruskej a Ukrajinskej scény viac - menej stredného prúdu, ktoré sa mi páčia možno aj s otázkou, či sa páčia aj vám.:-) Snáď je tu aj nejaký ostych predstavovať ruské piesne, pretože za bývalého režimu počúvanie ruskej hudby hraničilo s úchylkou.:-)

Rusko - Ukrajinská skupina Jiň-Jan (Jin-Jang) chce spievať ako to vyjadruje už jej názov o partnerkých vzťahoch. Hlboké texty ktorými autor je Konstantin Meladze chcú ukázať na harmóniu vyjadrenú individuálnymi odlišnosťami, ktoré predsa len by mali tvoriť jeden celok.

Ich hit  Pofig (dosl. "je mi to jedno") má zaujal okrem peknej melódie a rezkého tanečného rytmu  aj vtipne spracovaným klipom. Aj keď to na prvý pohľad pripomína domáce násilie.:-)

 

 

Teraz prejdeme od problémov moderných manželstiev unudených uprostred ekomickej prosperity :-) ku klasickým hodnotám práce, rodiny a národnej hrdosti.

Ako raketa vyletela popularita divadelnému Sankt. Petersburskému umelcovi Igorovi Rasterjajevovi. Tento strapatý mladý muž s harmonikou od roku 2010 zožal v Rusku taký úspech, aký sa nepodaril mnohým hudobným formáciám s najmodernejšou technikou, perfektne napodobňujúcim hudobný trend.

Rasterjajev sa dostal do povedomia prvou piesňou "Kombajňori" (kombajnisti) uverejnou na you tube (v pôvodnej verzii) s počtom vzhliadnutí cez milión.  Ja zverejním úpravu piesne "kombajňori" do celkom vydarenej podoby klipu.

 

 

Z Ruskej stepy sa presunieme do väzníc a započúvame sa do melanchólie a citovosti ruského šansónu. Ruskí umelci si radi vyberajú ako tému svojich diel ľudské utrpenie, zločin, trest, odpustenie. Tieto témy preberá vo svojich piesňach aj skupina pochádzajúca z Omska - Bumer (slang. bavorák). Pieseň ktorú uvediem pojednáva o modlitbe za ľudí, najmä za hriešnikov.

 

 

A ešte raz skupina Bumer, so skladbou "Belije Meteli" (Biele metelice - snehové búrky)

 

 

Téma väzníc, hriechu a bolesti je témou viacerých hudobných skupín v Rusku. Ďalšou z nich je aj "Butyrka", ktorá má názov podľa najznámejšej väznice v Moskve.  Často vystupujú vo väzenskom oblečení a klip k piesni "Zapachla vesnoj" bol vyhlásený ako najlepší klip roka. Od nich som vybral skladbu s vtipným textom "A dľa vas ja nikto?" (podľa vás som nikto?). Základom ich hudby je takisto ruský  šansón.

 

Linda (Svetlana Ľvovna Gajman) ma zaujala svojou akoby zlomenou citovosťou, nežnosťou v tóne hlasu a samozrejme je tam cítiť ruskú melanchóliu a aspoň v piesni ktorú uvediem je náznak ruského šansónu. Linda pochádza z Kazachstanu, ale ako dvanástročná sa s rodinou presťahovala do Moskvy, kde ukončila umelecké konzervatórium a  pracuje v divadle. Myslím že najviac ju vystihuje skladba "Tak kričali ptici".

Posledná skladba bude bližšie k nám, lebo ju spieva Ukrajinská speváčka. Narodila sa v Kyjeve, ale pôdobí aj v rámci Ruska. Tou speváćkou s hlbokým hlasom je Anastázia Prichoďko. Mňa oslovila jej pieseň, ktorá je popová, ale obyčajne spieva ľudovky, je radená medzi "estrádnu umelkyňu". Tam to zrejme znamená že "zaspieva čokoľvek".:-)

Anastázia Prichoďko - Grupa krovi. (Krvná skupina)

 

 

 

A predsa ešte na koniec pridám ruský šansón - Butyrku - "Malec"

 

A keď, tak už aj Rasterjajeva a jeho pieseň o Veľkej vlastneneckej vojne - "Ruskaja daroga" 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.


Už ste čítali?