Rudolf Steiner vysvetľuje pôvod a zmysel zla

Autor: Jozef Kamenský | 8.4.2010 o 17:12 | (upravené 20.8.2012 o 9:51) Karma článku: 6,00 | Prečítané:  2016x

Je veľa názorov na pôvod zla a na padlé bytosti známe pod menom Satan či Lucifer. Bol vznik zla v Božom pláne, alebo Boha z vzniku zla ospravedlníme? No Boh dištantujúci sa od zla potrebuje veľmi vysokú filozofiu a priam diabolské argumenty aby sa ozaj v tomto smere urobil čistým. Nelogické, chaotické a dogmatické spisy teológov vysvetľujú pôvod zla, ale ich argumentom musíte len veriť, niet tam zdravého rozumu a ani poznania Boha. Čo v nich ale môže byť, je politika o tom ako si udržať člena určitej inštitúcie.

Rudolf Steiner osvetľuje príčinu existencie temných bytostí:

"Bytosti, ktoré sa správne vyvíjajú, sú pre určité úlohy v kozme veľmi málo vhodné. Na ich miesto musia nastúpiť pre tieto úlohy iné bytosti, o ktorých by sme mohli povedať, že zostali vo vývoji pozadu, pretože sa ďalšieho vývoja zriekli.

Preto, aby bol nastolený úplný poriadok, celá zákonitosť pozemského vývoja - tak sú povolaní k úlohám i bytosti, ktoré sa neprejavujú svetlom, ale temnotou. V istom zmysle bolo zastavenie sa vo vývoji bytostí, ktorých činnosť nám priniesla a prináša veľa nepríjemností, obeťou.

Oneskorili sa vo vývoji, aby nám mohli prepožičiavať určité vlastnosti, ale aj možnosť omylu a zla, čím sme však aj dostali možnosť sa dostať nad tento omyl a zlo. Na druhej strane tým, že nejdú s vývojom klesnú a stávajú sa tými najhoršími." Aj v tom, čo by sme mohli nazvať pôvodom zla, vykonávajú tieto bytosti len vôľu Božstva.

Tým, že sa činia služobníkmi zla, vykonávajú len vôľu Božstva, ktoré chce okľukou cez zlo vyvinúť silné dobro. Keďže vyššie bytosti nie sú slobodné, vykonávajú vôľu Božstva. Človeku bola daná možnosť rozvinúť slobodnú vôľu a to je možné len vo svete, kde sme nútení si vyberať minimálne medzi dvoma alternatívami - dobrom a zlom.

Ďalej hovorí: "Človek sa stáva silným, pokiaľ musí namáhať svoje svaly. A práve tak musí dobro, pokiaľ sa má vystupňovať v svätosť, prekonať zlo, ktoré sa mu stavia do cesty. Zlo má za úlohu priviesť ľudstvo na vyšší stupeň." Pre dobro ľudstva boli isté sily odvelené. Tieto sily neboli najskôr zlé, obetovali sa tým, že sa postavili vývoju do cesty ako prekážky. Môžeme ich nazývať božstvami prekážok, ktoré boli vývojovej dráhe postavené do cesty. Tieto bytosti boli podporovateľmi ľudského vývoja tým, že pôsobili proti normálnemu vývoju. Ale boli vlastne výrobcami zla, pretože išli proti prúdu a tým vznikalo časom zlo.

Rudolf Steiner položil otázku: "Nepočína si Prozreteľnosť tvrdo a nemúdro, keď určitý počet ľudí vedie v ústrety tak strašnému osudu, že zatracuje niektorých ľudí do priepasti zla? Neprislúšalo by múdrej Prozreteľnosti, keby tento strašlivý osud predom odvrátila?" A odpovedá:

"Je neobyčajne múdre, že Prozreteľnosť sa stará o to, aby sa tento strašný osud mohol ako možnosť vznášať nad určitým počtom ľudí. Lebo ak by bolo nemožné, aby sa človek dostal do priepasti zla, nemohol by tiež dosiahnuť toho, čomu na jednej strane hovoríme "láska" a na druhej stane "sloboda."

Keby toto klesnutie do zla nebolo možné, nebola by u človeka možná ani láska, ani sloboda. Človek, ktorý by nemal možnosť z vlastného rozhodnutia voliť dobro alebo tiež zlo, bol by vedený k dobru, ktoré má dosiahnuť, ako na špagátiku. Bol by bytosťou, ktorej nebolo dané vybrať si, aby volila dobro na základe úplného, jasného chcenia, zo slobodnej lásky.

Človek, ktorý by nemohol nasledovať šelmu s dvoma rohmi - Sorata, nemohol by tiež na základe vlastnej lásky nasledovať Boha. Bolo teda úmyslom múdrej Prozreteľnosti, dať ľudstvu, vyvíjajúcemu sa v našej planetárnej sústave, možnosť slobody. A túto možnosť slobody nebolo možné poskytnúť za žiadnej inej podmienky, než tým, že človek slobodne volí medzi dobrom a zlom."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Prvýkrát ide skutočne o život a slovenskí politici na to nemajú (píše Michal Havran)

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.


Už ste čítali?