Upírizmus

Autor: Jozef Kamenský | 16.1.2010 o 20:29 | (upravené 20.8.2012 o 12:32) Karma článku: 3,36 | Prečítané:  1480x

Stovky rokov po osvietenstve ešte vždy ľudia nechajú na svoju dušu pôsobiť umelecké diela s témou upirizmu či posmrtného života. Teraz napríklad beží na Jojke seriál „Stratené duše". Prečo ešte dnes človeka bavia tieto duchárske témy? A nejde len o to že je tu veľa ateistov, ale že ani cirkví v tom nemajú jasno že ako to s tou dušou ozaj je.

Ľudí tieto témy lákajú preto lebo v nich cítia kus pravdy i keď len podvedome. Lebo inak načo vynakladať toľko úsilia na nezmysel? Len škoda že pravdu o týchto veciach odmietame prijímať vedome a v globále. Nedokážeme si čiastkové útržky spojiť aby sme uzreli celok. No ak si niekto začne mozaiku človeka skladať, dôjde k pravde že duch človeka má viac obalov a po smrti nemusíme vidieť práve Ducha človeka, ale len časť jedného z jeho jemnohmotných obalov. To platí aj pre seriál „Stratené duše". No späť k upírom:

Doklady o upirizme máme už na babylonských doštičkách, kde upír je nazývaný "utuku", a kde sa píše: "utuku sa priblížil k hrdlu človeka". Upirizmus jestvoval vo všetkých kultúrach a proti navráteniu sa „duší" dodnes rôzne kmene robia opatrenia. Obávajú sa návratu nebohého.

Vampirizmus existuje, ale nejde pri ňom o pitie krvi, ale éterického vyžarovania krvi, životnej Sily spojenej s krvou; čoho až druhotným následkom je úbytok krvotvorby. Éterické telo je druhé po fyzickom a je vlastne len jemnohmotné.

Za normálnych podmienok sa po opustení fyzického tela počas asi troch dní rozpadá aj telo éterické (druhá smrť). V prípadoch výnimočného lipnutia na živote alebo neprirodzenej smrti má však duša sklon tento rozpad éterického tela odďaľovať.

Pretože však už nemá viac fyzické telo, môže si tieto éterické sily doplniť, len z krvi živých ľudí alebo zvierat. Tieto jej umožňujú určitý stupeň uvedomenia si seba samej, precitnutia zo "spánku zosnulých" a pokračujúcu možnosť zúčastňovania sa na pozemskej existencii. Tento princíp poznali aj starí Egypťania a tak zámerne mumifikovali telá a vystavovali pri nich predmety zosnulého, aby jeho Ka (duchovný dvojník) a Ba (duša) boli čím dlhšie na Zemi. Málokto však vie že Egypťania poznali aj vyššiu časť duše - Kou (duch). Faraón dosahoval večnosť. Iní len pokiaľ sa zachovalo ich telo.

Upírizmus je teda neprirodzený stav predlžovania rozpadu mesačného éterického tela, ktorého pravou funkciou bolo len spájať dušu s telom fyzickým, a po smrti sa inak rozpadá. Mesačné sily pôsobia v ľudskom éterickom tele v noci, v spánku. Odtiaľ rozprávania, že poranené telo upíra sa zaceľuje vo svetle mesačných lúčov. Fyzické telo sa, pravdaže, z hrobu už nepohne, ale vystupujú z neho určité éterické sily, ktoré sa kondenzujú práve pod vplyvom Mesiaca. Naopak sily Slnka pôsobia tak, že rozpúšťajú, odpútavajú éterické sily od fyzického tela. Preto upíri v románoch utekajú pred slnkom, ktoré ich ničí.

Upír nemá len astrálne telo, ako sa domnieval napr. Guaita, lebo tak by sa ničím nelíšil od normálnych duší zomrelých; ale v prípade upírizmu ide práve o to, že sa duša nevie alebo nechce zbaviť zvyškov éterických, životných síl. Preto sa o upíroch hovorí, že sú "nemŕtvi", teda už nie živí, ale ešte ani nie celkom mŕtvi.

Zatlčenie kolíka z os ikového dreva do srdca, ktorým sa zneškodňovali upíri, znamená vlastne zavedenie slnečných síl do centra éterického tela - do srdca. Topoľ osikový je mimoriadne svetlomilný strom, neznáša napr. väčšie zatienenie inými stromami. Iným spôsobom je spálenie mŕtvoly, pretože živel ohňa odpúta zvyšky éterických síl od fyzických ostatkov.

Tomáš Akvinský sa tiež dotkol fenoménu upirizmu: "...a preto zabíjali mnohí veštci deti, aby mali ich duše za pomocníkov."Akvinský tu cituje polemiku Jána Chrysostoma s Plotinom o tom, či sa duše zomrelých po smrti môžu premeniť na démonov, týkajúcu sa výkladu miesta v Matúšovi 8:28, kde sa píše, že "dvaja posadnutí démonmi vyšli z hrobov, strašní náramne, takže nikto nemohol prejsť tou cestou popri nich."

Zdá sa, že tak v pravoslávnej ako aj v katolíckej cirkvi existovala neistota ohľadom toho, či mŕtvi naozaj vystupujú z hrobov, alebo len démoni mŕtvych napodobňujú; či prízraky zosnulých sú oživené ich vlastnými nečistými dušami alebo démonickými bytosťami. Samo osebe neobstojí ani jedno vysvetlenie: to druhé nestačí a to prvé vedie k teologickým problémom. Náhľadom, ktorý spojuje oba faktory je ten, že je to vegetatívna a animálna duša, do ktorej - po opustení duchovnou dušou - vstupujú daimoni

Sú ľudia, u ktorých mesačné sily sú aktívne v éterickom tele aj cez deň, ktorí cez deň riadne nebdejú a v noci riadne nespia, a ktorí takýmto vplyvom podliehajú, či dokonca sa im vedome oddávajú tak intenzívne, že možno pozorovať fyzické stopy na pokožke, alebo príznaky chudokrvnosti. V extrémnom prípade by azda mohol byť úbytok životných síl taký veľký, že by viedol k smrti.

Dnes už ľudia neprežívajú tieto veci tak, ako kedysi, pretože pomer jemnohmotných schránok k fyzickému telu človeka sa za stáročia zmenil; ale spravidla len v podobe nočnej mory alebo cez deň únavy.

Upírstvo, kradnutie životnej sily však existuje aj medzi živými, a nazýva sa arrivizmus. "Arrivisté jsou živí lidé, kteří vědomě či nevědomě získávají vitální sílu druhých osob. Tu mohou tyto osoby ztrácet v přítomnosti lidí, kterých se bojí: indukce strachu vede k samovolné ztrátě vitální síly - tak pak přechází na osobu, která strach indukovala."

Obrať o životné sily možno buď len človeka zastrašeného, so slabou osobnosťou, slabým ja a slabou vôľou; alebo ak sa mu podarí navešať nejaké "bulíky" na nos, takže sa tomu sám dobrovoľne otvorí; alebo v takej chvíli, keď nemá sám seba pod bdelou kontrolou svojho vedomia. Preto tradičnou ochranou proti upírom sú sily Slnka a sily Marsu. Doporučovalo sa napr. mať u seba cesnak alebo kúsok železa. Až budeme brať duchovnú medicínu, uvidíte, ako v ľudskom organizme pôsobia sily Slnka/zlata a sily Marsu/železa. Slnko zvyšuje bdelé sebavedomie, posilňuje ja; a Mars pôsobí tak, že toto ja vťahuje viac do tela. Cesnak je bylinou Marsu, obsahuje čisté marsické sily. Stredovekí vojaci si brali cesnak pred bitkou. A rímski vojaci ho jedli, aby získali väčšiu odvahu. Preto je cesnak ľudovým prostriedkom proti upírom.

Čo všetko bolo kedysi v pohanstve vonkajšie, to sa v kresťanstve stáva vnútorným; čo bolo predtým fyzické, to sa má stať duchovným. Namiesto nosenia krížikov na krku pochopte Krista; namiesto jedenia cesnaku pestujte vnútornú silu a odvahu. O žiadnu inú ochranu pred upírmi sa starať nemusíte

Zasaďte si šípkovú ružu ako kvet slnka pred domom, ak chcete, a ak ju budete ľúbiť a starať sa o ňu, ona sa Vám zjaví v podobe dievčiny a prezradí Vám tajomstvo premáhania zla. Zasaďte šípkovú ružu vo svojom srdci, a zalievajte ju modlitbou, aby ste sa raz stali pre ľudí slniečkom, v ktorého prítomnosti sa vzďaľuje všetko temné a zlé.

Spracované z článku od Emila Páleša z www.sophia.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Pilotné testovanie prekonalo očakávania, hovorí Matovič

Denný počet nových nakazených prekonal hranicu tritisíc.

Arcu žaluje už vyše 1200 veriteľov, vymáhajú milióny eur

Na súde sa množia žaloby a skupina stále nezverejnila účtovné výkazy.


Už ste čítali?