Sv. Michal archanjel v Michalovciach

Autor: Jozef Kamenský | 9.12.2009 o 16:36 | (upravené 20.8.2012 o 12:35) Karma článku: 3,29 | Prečítané:  1312x

Svätý  Michal archanjel navštívil Michalovce. Veď prečo by aj nie, keď podľa neho nazvali mesto?............................................................................................................................................................................................................................................................................................

archanjel.jpg

 

Podľa historikov jeden z dvoch kostolov ktoré v Michalovciach stáli bol zasvätený sv. Michalovi (archanjelovi). Druhý sv. Jurajovi. Boli to rotundy a tá zasvätená (údajne) sv. Jurajovi pochádza až z čias Veľkej Moravy a dodnes jej základy môžme vidieť v areály Zemplínskeho múzea.

Na mieste kostola ktorý dal meno mestu stojí teraz iný, zasvätený Panne Márii takže pôvodný nevidno. No zo starých správ o ňom vieme že existoval:

"Tento kostolík tu už stál, keď Michalovce pripadli v 11. storočí šľachticovi. A. Bagin píše, že Michalovce mohli dostať pomenovanie podľa starobylej rotundy sv. Michala. Ak to tak bolo, tak to mohlo byť podľa monasterského chrámu sv. Michala.

Podľa Štefana Pappa, keď Karol Róbert likvidoval povstanie Petra Petroviča v roku 1320, ako fanatik zlikvidoval aj michalovský monastier, monastiersky chrám a rotundu, ktoré tu stáli. Až keď sa rod Stárayovcov presťahoval zo Starého do Michaloviec, na mieste bývalého monastiera si vystavili kaštieľ a na mieste zboreného monastierskeho chrámu sv. Michala obnovil v roku 1784 Imre Sztáray chrám, ktorý dnes užíva rímskokatolícka cirkev, kostol Narodenia Panny Márie."

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Prvýkrát ide skutočne o život a slovenskí politici na to nemajú (píše Michal Havran)

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.


Už ste čítali?